Czym w ogóle się zajmuje ortodoncja?

Nie tylko sam wygląd się liczy

Większość osób korzysta z usług kogoś takiego jak ortodonta Kraków. Najczęściej wybieramy się na wizytę tylko dlatego, aby wyglądać bardzo ładnie. Nie jest to tymczasem jedyny powód, dla którego leczyć warto zły zgryz. Dzięki ortodoncji śmiało możemy się pozbyć bólów głowy, szumów w uszach. Do tego zapobiegamy chorobom przyzębia, próchnicy czy też chorobom stawów żuchwowych oraz skroniowych. Wiele osób z powodu tych dolegliwości cierpiących nawet nie podejrzewa, że przyczyną cierpienia ich mogą być po prostu krzywe zęby.

Krzywe zęby a ortodoncja

Kiedy zęby na siebie zachodzą, to trudniej znacznie jest oczyścić ich powierzchnie. Przez to właśnie się zaczyna pojawiać próchnica. Zgryz prawidłowy chroni także przed kamieniem nadmiernym nazębnym oraz także chorobami przyzębia.

Zęby zbyt ściśnięte sprzyjają rozwojowi paradontozy, ponieważ takie środowisko znacznie uaktywnia działalność bakterii. Choroba się zaczyna niedostrzegalnie od samego zapalenia dziąseł. Stan zapalny nieleczony przenosi się z dziąsła na do niego przylegającą kość, a to właśnie prowadzi do ostrego zapalenia tak zwanego przyzębia. Efektem jego może być sam zanik kości oraz także utrata zębów. Tymczasem nawet niewielkie, poprowadzone odpowiednio ortodontyczne leczenie uratować może zęby przed ich wypadnięciem.

Zły zgryz także przeciążą układ mięśniowy szyi oraz twarzy jak i także stawy skroniowe oraz szczękowe. Powodować to może bóle głowy, zaburzenia równowagi oraz zaburzenia układu słuchu. Dlatego błędem jest samo założenie, że ortodontyczne leczenie to tylko i wyłącznie prostowanie zębów. Śmiało wybierzmy się na wizytę do ortodonta Kraków.

Źródło informacji: https://www.luxdentica.pl/ortodonta-krakow