Zastosowanie i działania niepożądane doksycykliny!

Wszelkie antybiotyki mają działania niepożądane. Są one czymś normalnym w kontekście ekspozycji na różnego rodzaju składniki zawarte w lekach. Jednym z antybiotyków, którego działania niepożądane sa bardzo mocno podkreślane jest doksycyklina. Jak wyglądają skutki uboczne tego antybiotyku i czy może on być bezpiecznie stosowany?

Dla jakich celów stosowana jest doksycyklina?

Jest to antybiotyk zaliczany do grupy tetracyklin. Grupa ta charakteryzuje się bardzo szerokim spektrum, co związane jest głównie ze specyficznym oddziaływaniem tyhzę antybiotyków na bakterie. Ograniczają one w specyficzny sposób transkrypcję i translację bakteryjnego genomu, co powoduje zahamowanie podziałów komórkowych i tym samym zatrzymuje infekcje.
Doksycyklina stosowana jest głównie w leczeniu trądziku, chorób wenerycznych, schorzeń wywoływanych przez bakterie atypowe, tularemii, promienicy oraz niektórych postaci gruźlicy i innych chorób prątkowych.

Jakie doksycyklina działania niepożądane prezentuje najczęściej?

Wszyscy korzystający z doksycykliny powinni pamiętać o niekorzystnym wpływie tych antybiotyków na układ kostny, wątrobę, układ krwiotwórczy. Doksycyklina jest przeciwskazana u dzieci do 12-tego roku życia – głównie ze względu na wywoływanie osteomalacji i zaburzeń w zakresie uwapnienia kości. Szczególnie długie używanie doksycykliny w dawce 200mg na dobę powodować może przebarwienia zębów, małopłytkowość, niedokrwistość oraz leukopenię. Pomimo skuteczności trzeba pamiętać o działaniach niepożądanych tego leku – nie są one częste, jednakowoż mogą mieć bardzo poważny charakter.

Zostaw komentarz